جستجو در سايت
مناسبتها
000000000000.jpg
وب سایت ادارات
Untitled Document
پيوندهاي مفيد

سايت رياست محترم جمهوريارتباط الكترونيكي دولت با مردمارتباط با سامانه 1510ثبت احوال نظام پيشنهاداتبا ارسال شماره ملي به سامانه از شناسنامه و كارت ملي مكشوفه اطلاع حاصل نمائيد.

خدمات الکترونیک

خدمات الکترونیک

سایر بخشها

     تعرفه خدمات  

سازمان ثبت احوال کشور" سازمانی با شخصیت حقوقی مستقل از لحاظ اداری، مالی، و اجرایی و از حیث تشکیلاتی در دولت وابسته به وزارت کشور است.این سازمان بصورت متمرکز اداره می شود و کلیه ادارات در سطح کشور تابع ستاد مرکزی بوده و آئین نامه ها و دستور العمل های مصوب ابلاغی را اجرا می نماید. به دلیل گستردگی وظایف قانونی، "سازمان ثبت احوال کشور" در اقصی نقاط کشور به ارائه خدمات مشغول بوده و پر مراجعه ترین سازمان دولتی است.تاریخچه ثبت احوال به صورت یکپارچه و منسجم در جهان مربوط به قرن نوزدهم میلادی است، در ایران قانون ثبت احوال در جلسه مورخ 20 آذر ماه 1297 هجری شمسی هیات وزیران به تصویب رسید و با صدور اولین شناسنامه برای دختری به نام فاطمه ایرانی در تاریخ 3 دی ماه 1297 در تهران فعالیت خود را آغاز کرد و طی 10 سال در تمام استانها و شهرستانهای بزرگ دایر و فعال شد.براساس قانون مصوب 20 خرداد 1307 "اداره کل احصائیه و سجل احوال" تابع وزارت کشور تاسیس و بطور مستقل شروع به کار نمود. بعد از آن نیز در سال 1319 با تصویب قانون جدید و تهیه و تدوین آئین نامه مربوطه نام قبلی به "اداره کل آمار و ثبت احوال" تغییر یافت.در تیر ماه 1355 "سازمان ثبت احوال کشور" با شکل نوین و شرح وظائف معین به تصویب رسیده و آخرین اصلاحات در پاره ای از مواد آن در سال 1363 توسط مجلس شورای اسلامی به عمل آمده است.ثبت احوال استان مركزي" در تاريخ 29 شهريورماه 1304 با صدور اولين شناسنامه در اراك براي آقايي بنام علي اكبر خان طهماسبي در سن 48 سالگي كه شغل ايشان كارمند دولت بود فعاليت خود را آغاز نمود . اداره كل ثبت احوال استان مركزي با 13 واحد اداري و 3 نمايندگي مستقل خدمات خود را ارائه مي دهد.

وظایف سازمان

 ماده 1 ـ وظايف سازمان ثبت احوال كشور
بند الف : ثبت ولادت و صدور شناسنامه

ب:ثبت واقعه وفات و صدورگواهي وفات

ج-تعويض شناسنامه هاي موجود در دست مردم

د-ثبت ازدواج و طلاق و نقل تحولات

ه-صدور  گواهي ولادت براي اتباع خارجه

و-تنظيم دفاتر ثبت كل وقايع و نام خانوادگي

ز-جمع آوري و تهيه آمار انساني سراسر كشور و انتشار آن

 

ح-وظايف مقرر ديگري كه طبق قانون بعهده سازمان گذاشته شده است(اصلاحي 63/10/18) 
ماده 11 ـ دفتر ثبت كل وقايع و وفات پس از ثبت بايد به امضاء اعلام كننده و گواهان و مأمور يا نماينده ثبت احوال برسد و مهر شود و در صورت وجود گواهي ماما يا پزشك نيازي به گواهان نخواهد بود . پس از تكميل و امضاء اسناد مزبور تصحيح يا تغيير مندرجات آن منحصراً به موجب مقررات اين قانون خواهد بود .
ماده 12 ـ ولادت هر طفل در ايران اعم از اينكه پدر و مادر طفل ايراني يا خارجي باشند بايد به نماينده يا مأمور ثبت احوال اعلام شود و ولادت اطفال ايرانيان مقيم خارج از كشور به مأمور كنسولي ايراني در محل اقامت و اگر نباشد به نزديكترين مأمور كنسولي و يا به سازمان ثبت احوال كشور اعلام مي‌شود .
ماده 15 ـ ثبت ولادت بايد مستند به تصديق پزشك يا ماماي رسمي يا مؤسسه‌اي كه طفل در آنجا متولد گرديده است ، باشد . در غير اينصورت واقعه به تصديق دو نفر گواه ثبت مي‌شود .
تبصره ـ مهلت اعلام ولادت پانزده روز از تاريخ ولادت طفل است . روز ولادت و تعطيل رسمي بعد از آخرين روز مهلت به حساب نمي‌آيد و در صورتي كه ولادت در اثناء سفر زميني يا هوايي يا دريايي رخ دهد مهلت اعلام آن از تاريخ رسيدن به مقصد محسوب مي‌شود .
ماده 16ـ اعلام و امضاء دفتر ثبت كل وقايع به ترتيب به عهده اشخاص زير خواهد بود .
1- پدر يا جدپدري .
2- مادر در صورت غيبت پدر و در اولين موقعي كه قادر به انجام اين وظيفه باشد .
3-  وصي يا قيم يا امين .
4- اشخاصي كه قانوناً عهده‌دار نگهداري طفل مي‌باشند .
5- متصدي يا نماينده مؤسسه‌اي كه طفل به آنجا سپرده شده است .
6- صاحب واقعه كه سن او از 18 سال تمام به بالا باشد (اصلاحي 18/10/63)
تبصره ـ در صورتي كه ازدواج پدر و مادر طفل به ثبت نرسيده باشد اعلام ولادت و امضائ اسناد متفقاً به عهده پدر و مادر خواهد بود و هر گاه اتفاق پدر در اعلام پدر و مادر در اعلام ولادت ميسر نباشد سند طفل با اعلام يكي از ابوين كه مراجعه مي‌كند با قيد نام كوچك طرف غايب تنظيم خواهد شد .
اگر مادر اعلام كننده باشد نام خانوادگي مادر به طفل داده مي‌شود .
ماده 18 ـ نماينده يا مأمور ثبت احوال ولادت طفل فاقد ولي را ثبت و مراتب را براي اقدام قانوني به دادستان اطلاع خواهد داد .
تبصره ـ در صورتي كه طفل در مكاني متولد شود كه خروج از آن ممنوع يا محتاج به اجازه مخصوص باشد نظير ندامتگاه ، كانون اصلاح و تربيت و غيره ، متصديان اين سازمانها مكلف به اطلاع واقعه و ايجاد تسهيلات لازم براي انجام وظايف صاحب واقعه مي‌باشند .
ماده 19 ـ ماما يا پزشكي كه در حين ولادت حضور و در زايمان دخالت داشته مكلف به صدور گواهي ولادت و ارسال يك نسخه آن به ثبت احوال محل در مهلت اعلام مي‌باشد .
ماده 20 ـ انتخاب نام با اعلام كننده است ، براي نامگذاري يك نام ساده يا مركب (حسين ، محمدمهدي و مانند آن) كه عرفاً يك نام محسوب مي‌شود انتخاب خواهد شد. (اصلاحي 18/10/63 با الحاق 6 تبصره).
تبصره 1 ـ انتخاب نامهايي كه موجب هتك حيثيت مقدسات اسلامي مي‌گردد و همچنين انتخاب عناوين و القاب و نامهايي زننده و مستهجن يا نامتناسب با جنس ممنوع است .
تبصره 2 ـ تشخيص نامهاي ممنوع با شوراي عالي ثبت احوال مي باشد .و اين شورا نمونه‌هاي آن را تعيين و به سازمان اعلام مي‌كند.
تبصره 3 ـ انتخاب نام در مورد اقليت‌هاي ديني شناخته شده در قانون اساسي تابع زبان و فرهنگ ديني آنان است .
تبصره 4 ـ در اسناد سجلي اقليتهاي ديني شناخته شده در قانون اساسي كشور نوع دين آن قيد مي‌شود .
تبصره 5 ـ ذكر سيادت در اسنادسجلي ساداتي كه سيادت آنان در اسناد سجلي پدر و يا جدّ پدري مندرج باشد و يا سيادت آنان با دلائل شرعي ثابت گردد الزامي است مگر كساني كه خود را سيد ندانند و يا عدم سيادت آنان شرعاً احراز شود .
تبصره 6 ـ مراتب تشرف پيروان اديان ديگر به دين مبين اسلام همراه با تغييرات مربوط به نام و نام خانوادگي آنان در اسناد سجلي ثبت شود .
ماده 21 ـ هرگاه از وضع حمل بيش از يك طفل متولد شود براي هر يك دفتر ثبت كل وقايع جداگانه به ترتيب تولد و با ذكر ساعت ولادت تنظيم خواهد شد . (اصلاحي 18/10/63)

 
اوقات شرعی

فرم هاي مورد نياز ارباب رجوع

آمار بازدید کنندگان
mod_vvisit_counterامروز83
mod_vvisit_counterدیروز523
mod_vvisit_counterکل بازدیدها8850
نظرسنجی
نظر شما درباره پايگاه اطلاع رساني ثبت احوال استان مرکزی چيست؟
 
ورود کاربران
تقویم
 
پنجشنبه
1394
آذر
5